Babí léto bylo krásné. Celkově bylo možná lepší počasí než během prázdnin. Využívali jsme toho hlavně na procházkách se stacionářem, po kterých jsme leckdy zůstali na odpolední kávu na zahradě. A jednou jsme také vytáhli z mrazáku buřty, které nám zbyly po červnové oslavě 20. výročí otevření Horizontu. Rozdělali jsme oheň a buřty upekli.
V průběhu měsíce posílily řady obyvatelek dvě nové dámy. Nastěhovaly se novíé obyvatelky bytů č. 10 a 11. Ještě čekáme až se nám vrátí jedna dámaá z nemocnice a budeme – pokud jde o obyvatelky – komplet.
Po letní pauze začaly biblické hodiny.
Opět nás dvakrát navštívila Renata s Megginkou.
Mooňáček přišel v září jen jednou. V druhé polovině měsíce byla jeho panička poněkud nakřapaná. Snad ještě v říjnu nějakou návštěvu stihneme než nás počasí donutí uložit se k zimnímu spánku. Ještě přikládáme článek z novin o tom, že Mooňáček nechodí jen k nám. Byl i v domově pro seniory v Mlékovicích, kde navštěvoval klienty přímo na pokojích !!!!!!!!!!
Pokračovali jsme se cvičením na židlích s pí. Jeřábkovou. Dokáže dámy ke cvičení strhnout líp než se to dařilo nám. byli bychom rádi, kdybychom čtrnáctidenní cyklus těchto cvičení dokázaly udržet.
V září bylo zprovozněno komunitní centrum půda v budově místního úřadu. Jde vlastně o nově přistavěné patro, kde je spoustu místa, které mohou místní spolky využívat. Jednoho dne jsme tam navozili klienty stacionáře – hlavně ty suchdolské – a paní Krumpholcová byla tak hodná, že nás tam provedla. Dámy z nových prostor byly nadšené.
Se zářijovým výletem jsme navázali na ten srpnový a jeli se podívat na další Santiniho veledílo – klášter Plasy. Jde o ohromnou stavbu nebo spíš komplex staveb. Většina z nich je v dosti bídném stavu, do kterého se dostali během komunistické diktatury, kdy církevní památky stály na jedné z posledních příček žebříčku důležitosti – jakkoli za nimi byla zvučná jména. Ale části, které už jsou zrekonstruovány jsou opravdu nádherné a velmi působivé.
V září jsme tu měli 3 kulturní akce pro veřejnost.
O tu první se postaral pan Jan Kopinec.. Už nám vyprávěl loni a to o bodavém hmyzu, kde zúročil svůj včelařská koníček. Tentokrát zúročil svůj koníček myslivecký a povídal nám o divočácích, srcích a jelenech a o tom jak zapadají do ekosystému lesa.
Druhou přednášku tu měl pan Kálal, který patří k našim každoročním hostům a v této roli se co do počtu let , kdy k nám chodí, řadí k rekordmanům. Tentokrát si jako téma vybral Faerské ostrovy. A opět nezklamal. Dámy si pochvaloval nejen co od obsahu, ale i co do formy. Pan Kálal má zvučný hlas a tak mu dobře rozuměly i ty, které jinak musí hodně napínat uši.
A nakonec přišla paní Musiolková. Ozvala se nám sama. Působí na ČZU a v rámci svého působení se musí starat i o popularizaci vědy. A rozhodla se nabídnout její populariaci i v Horizontu. A my jsme její nabídku s věčností přijali. A tak v Horizontu ve středu 22.9. proběhla zajímavá přednáška. Její název byl „Barvy v přírodě“. Paní Musiolková se nám laikům pokusila zprostředkovat co věda rozumí pod takovými samozřejmými pojmy, jako je „světlo“ nebo „barva“. A hned se ukázalo, že to s těmito dennodenně užívanými termíny vůbec není jednoduché. Také jsme se dozvěděli, kolik barev podle vědy je a kolik jich je člověk schopen rozlišovat.
Popovídala nám o složení oka, o tom, na čem závisí naše schopnost barvy rozlišovat a o tom, že tuto schopnost mají různí lidé jinou a na čem tato rozdílnost závisí. Vyzkoušeli jsme si s ní různé testíky na rozlišení barvocitu. Mluvila i o tom, jak se liší zrakové vnímání u lidí a různých druhů živočichů. Také nám srozumitelně (byť jistě zjednodušeně) vysvětlila jak vznikají různé přírodní jevy, jako červánky nebo duha, proč je slunce žluté a proč rostliny vidíme jako zelené atd. atd.
V naší cílové skupině už většina lidí nějaký zrakový deficit pociťuje, mnozí prodělali různé operace a tak se posluchačky často ozývaly s dotazy i vlastními zkušenostmi a přednáška plynule přešla v živou diskusi. Na závěr se všichni shodli, že vystoupení paní Musiolkové bylo zajímavé, pěkně připravené, a že by bylo fajn, kdyby zase přišla a srozumitelným způsobem nám přiblížila další z tajemství světa okolo nás.